Krångel

 Tänk vad mycket onödigt krångel man blir utsatt för ibland.

Fattar inte riktigt varför man måste hålla så strikt på sina egna regler att alla andra får klara av allt krångel som uppstår.



Nu när jag ska flytta måste jag vara utflyttad senast den 31/8. Men jag får inte flytta in i nya bostaden förrän 1/9. Fast det är ett dygn det rör sig om så kan ingen av värdarna göra något undantag.

Men ändå ska jag lämna in nycklarna när gamla lägenheten slutbesiktas den 1/9. Kunde jag inte ha fått flytta den dagen då? Nej det går inte för sig. Regler måste följas till sista andetaget.

Så nu måste jag ta hela flyttlasset hem till dottern den 31/8. Och sova där den natten. Morgonen efter får jag lov att åka tillbaka till gamla lägenheten och möta upp besiktningsmannen kl 10. Lämna nycklarna och sen snabbt åka tillbaka till nya lägenheten. Där jag ska möta fastighetsskötaren kl 12 och få nycklarna och en genomgång av allt i det nya boendet.

När det är klart får jag ringa dottern så hon och svärsonen kan komma med flyttlasset. Jag hoppas det inte börjar regna. För halva flyttlasset har nog fått stå ute på dotterns tomt över natten. Var skulle vi annars förvara allt.

Snacka om onödigt krångel. Bara för att jag inte kunde få 12 timmar extra på mig att flytta. Dom har ju ändå ingen ny hyresgäst hit som vill komma in snabbt.

Nej, nu ska jag sluta beklaga mig över mitt flytt kaos. Säkert ingen kul läsning. Men jag hoppas att allt är bra med er. Och att ni har en bra torsdag. 



KRAMAR

Kommentarer

  1. Ibland undrar man hur de är fatt med dem som sitter bakom skrivbordet och bara säger NEJ det går inte. Nu får vi verkligen hoppas att det inte regnar då.
    Kram Carin

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Populära inlägg i den här bloggen

Ingen rolig syn

Äntligen Fredag

En liten varning