Glad gladare gladast... är jag idag.
Idag får den dansande bebisen illustrera min glädje. Jag är sååå glad. Känns som om det sprudlar inom mig och jag går omkring och skrattar högt för mig själv.
För en stund sedan ringde dom och meddelade att jag har fått lägenheten jag har sökt. Yippi!!! Blir så lycklig. 😀😀😀
Det är inflyttning 1/9. Skyndade mig att säga upp den jag bor i nu. Så att jag slipper en extra hyra. Dom pengarna kan man göra något roligare för.
Det nya kontraktet skickas till min mejl och jag skriver under med bank id och skickar tillbaka det. Så modernt allt har blivit sedan jag flyttade sist. Och det var ju 18 år sedan nu.
Nycklarna får jag samma dag som kontraktet börjar gälla, den 1/9. Det är en sak som kan bli lite krånglig. För man ska flytta ut den sista men den nya hyresgästen får inte flytta in förrän dagen efter.
Då hoppas jag att den som eventuellt flyttar in här kan ge mig en dag extra att komma härifrån.
Annars får jag lösa det på något annat sätt.
Nej nu ska jag inte tråka ut er med mitt tjatande om flytten.
Hoppas att ni har det bra. Nu ska jag ta en kopp kaffe med mig ut. Bäst att passa på innan de börjar gräva upp gården.
Kram på er.
Stort grattis till dig och hoppas det löser sig med dagarna när flytten är.
SvaraRaderaKram Carin
Tack. =) Kram
Raderagrattis ..var ju de jag skrev tidigare ..din tur kommer ...jiipppi ...är de en etta eller en tvåa du sökt ...ha en fortsatt fin vecka å du får gå en runda i de området å fota lite av din nya utsikt
SvaraRaderaDet är en 2a på 58 kvm. Nu har jag en 1a på 40kvm.
SvaraRaderaBlir skönt att få större. Och renoverad och fin.
Tack för din positiva uppmuntran Ingrid!
Kram